Bakırın Geri Dönüşümdeki Yeri

Bakırın Geri Dönüşümdeki Yeri

Bakır, 10.000 yıldan uzun bir süredir çeşitli medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Uzun zamandan beri geri dönüştürülmektedir. Geri dönüşüm sırasında bozulmadığından, günümüzde kullanılan bakır ilk olarak binlerce yıl önce nesneler haline getirilmiş olabilir. Bakır, hurda metal toplayıcıları ve hurda metal geri dönüşüm işletmeleri tarafından büyük değer görmektedir. Bakır iyi bir iletkendir. Elektriksel ve termal iletkenlik ve dövülebilirlik özellikleri ile endüstri tarafından en çok talep edilen metallerden biri olmasını sağlar.

Tarihte Bakır Kullanımı

Bakır, 10.000 yıldan uzun bir süredir insanlar tarafından kullanılmıştır. Kuzey Irak'ta bulunan yaklaşık M.Ö. 87000 tarihli bir kolye bulunmuştur. M.Ö. 8000 yıllarında bakır, taş yerine geçiyordu ve MÖ 4000 yılına gelindiğinde Mısırlılar, ısıtmayı ve bakırı şekillere döküyordu. M.Ö. 3500 yıllarında, bakır çağının teknolojisi, eritme cevherleri süreci keşfedildikçe büyümeye devam etti ve Bronz Çağı'nın ortaya çıkmasına neden oldu.

Bakır Geri Dönüşümünün Çevresel Önemi

Bakır, bitki ve hayvan sağlığı için gerekli olan önemli bir elementtir. 

Diğer metallerde olduğu gibi bakırın geri dönüşümünde önemli çevresel faydalar vardır. Bunlar arasında işleme için daha az enerji gereksinimi ve doğal kaynakların korunması sayılabilir. Örneğin, geri dönüştürülmüş bakırın enerji gereksinimleri, bakir cevherden yeni bakırın işlenmesinden% 85 ila 90 daha azdır. Koruma açısından bakıldığında, rezervlerin sadece% 12'si tüketilmiş olmasına rağmen, bakır yenilenemez bir kaynaktır. 

Bakırın düşük geri dönüşüm oranlarına sahip olması elektrik ürünlerinin sürekli artan üretim eğilimindendir. Bununla birlikte, bu eğilim elektronik geri dönüşüm girişimleriyle daha da iyiye doğru gitmektedir.

Bakır Geri Dönüşümünün Ekonomik Önemi

Bakır üretiminde Şili'nin hemen arkasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri, bakır tedarikinde büyük ölçüde kendi kendine yeterli. ABD, dünyadaki bakır üretiminin yaklaşık% 8'ini üretiyor. Bununla birlikte, ABD bakır üretiminin neredeyse yarısı geri dönüştürülmüş malzemeden geliyor. 2010 yılında, ABD geri dönüşüm tesisleri ev içi kullanım ve ihracat için 1.8 milyon ton bakır işlemiştir.

Bakır Saflığı ve Geri Dönüşümü

Bakır kalay veya lehim gibi diğer malzemeler ile birleştirilir saf bakırın geri kazanılması için yeniden rafine edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın